Guide til prissætning af vinyl

 

Guide til prissætning og vurdering af vinyl

Prissætning og vurdering af vinylplader, det kan du lære lige her. Du har måske netop arvet en flyttekasse med brugte LP vinyl plader fra din kære Morfar og står nu med håret i postkassen idet du intet aner om prisen på brugt vinyl. Læs med og lær. Sådan sælger du dine vinylplader til den bedste pris.

Hvad er mine plader værd? Råber du ud i natten. Derfor har vi skrevet denne guide til at bestemme priser på dine gamle vinylplader.

Den korte version Sådan finder du priser på brugte vinyl plader

Rock og heavy metal musik er mere værd end klassisk og schlagermusik. Skal du slå dine vinylpladers værdi op, så brug www.discogs.com, der kan du helt nøjagtigt se hvad en plade er værd. Find din version ved at gå ind på “Master Release” og tryk på “Find my Version”, der kan du sortere på land, tryk og format med mere.

Matrix-nummeret på pladen er en stor hjælp til at vurdere hvilket tryk du har og hvilken pris du kan tage for dine LPer.

De fleste LPplader i Danmark er enten trykt i Danmark, Tyskland eller Holland. Plader fra skandinavien er markeret med “NCB”, som regel står der GEMA på tyske plader og BIEM/GEMA på hollandske vinyler.

Du finder landet ved at kigge efter “Made in” og “Pressed in” på dine plader. USA, UK og Japanske tryk er mest værd.

Ofte står der også på omslaget til vinylpladen, hvor henne pladen er fremstillet. Som regel nederst i hjørnerne på teksten bagpå.

Din salgspris på vinylplader ligger omkring det der hedder Median price på Discogs, der viser, hvad nøjagtig denne version tidligere er solgt for. Vær opmærksom på at ved eksempelvis sjældne danske LP plader kan det være lang tid siden noget sidst er solgt. Du kan læse vores Guide til Discogs på  dansk.

Bemærk at priserne kan ændre sig meget hurtigt, for eksempel ved en kunstners død, så tag de sidste salgspriser og læg dem sammen, så har du en ide. Er du i tvivl om prisen, så log på Facebook og spørg folk i vinylgruppen “Vurdering af vinyl”.

De hjælper dig gerne med at

65 tanker om “Guide til prissætning af vinyl

  1. det er ikke rigtigt at det var spector i ålborg der udgav den første plade med bjørn og okay det jacksbeat i nykøbing mors der udgav de 5 første singler med bjørn og okay

  2. Denne guide har jeg haft brug for flere gange, når jeg har stået i den kolde, mørke nat og råbt 😀 – godt skrevet!

  3. Har ca to meter LP fra ca 73 og frem, er der nogen der har en løs ide om hvad sådan noget er værd. Mest rock og jazz. For at få en ide om det kan betale sig at dykke ned i opgaven med at sælge dem.
    Søren

  4. Søren Hjørnø, du kan jo følge opskriften i ovenstående, så får du svaret. Ville næsten være mærkeligt, hvis der ikke var plader imellem, som koster lidt 🙂 Mvh. Mikkel

  5. Hejsa jeg har 20 elvis Presley lper og 1 med 3 i og en kæmpe æske med en masse i også ved ikke hvad det er værd har arvet dem hilsen Pia

    1. Hej Pia

      Lige præcis Elvis Aron Presley er lidt svær at prissætte. Hans tidlige ting er mere værd end de senere. Elvis var specielt efter sin død offer for at hans musik blev udgivet på utallige opsamlingsalbum af tvivlsomt kvalitet.

      Det samme gør sig gældende med bokssæt, jeg var på et loppemarked i Berlin på et tidspunkt hvor en sælger havde en flyttekasse fuld af Elvis plader og bokssæt, der hver især kostede 3 Euro eller 25 danske kroner. Så der er mere skidt end kanel når det gælder Elvis.

      Albums som Aloha from Hawaii er produceret i flere millioner eksemplarer og repræsenterer som sådan ikke en monetær værdi, men showet er et af Kongens aller bedste så på den måde kan man nyde musikken.

      Du må i gang med opskriften ovenover.
      Held og lykke!

  6. Hej, I den ellers udmærkede guide savner jeg dog en udspecificering af, at matrix er pladens “udløbskant”.

    Det er også værd at nævne, at hér kan matrix være indgraveret via maskine eller hånd og kan være udslagsgivende ift en vurdering af versionen og dermed selve pladen.

  7. Hej
    Jeg har en del beatles plader. Er de noget hver?
    Og klassisk musik plader
    Og opera plader

    Hilsen

    Mai-britt

    1. Hej Maibritt

      Beatles er ALTID noget værd.

      Det kommer an på standen og på trykket – altså hvor pladen er trykt. Er den fra Rhodesia eller Indien er de mange penge værd. Klassisk musik er en jungle og der må man kigge på Discogs.

      Opera er som regel intet værd, men der er undtagelser og igen skal man kigge på Discogs. Læs vores Vinyl FAQ for dine muligheder mht at sælge dem.

      1. Må jeg ikke lige korrigere inden folk der tilfældigvis falder over en stak plader,og nu tror de skal rejse jorden rundt på 1klasse. BEATLES ER ALTID noget værd….Sikke noget sludder..The Beatles,Elvis o.l er udsendt i milliarder ex verden over og findes i hundredevis af forskellige genoptryk. her skal der virkelig passes på når man køber,men der findes da heldigvis masser af steder hvor de forkellige presninger kan identifiseres. den meget korte version er at standen skal være i top,men selv her er der masser der ikke er mere end så meget andet. Det er desværre et gennemgående problem,at amatører tror at bare der står beatles,Elvis,stones på pladen,ja så er den hjemme. desværre. Sjældne dyre ting er svære at finde elllers var de det ikke.

        1. Der findes jo også værdi i musikken og har Beatles egentlig udgivet et dårligt nummer?

          Selv de mest almindelige Beatlesudgivelser går for 50 kroner og opad, hvis de er i pæn stand.

          Det kan man ikke sige om Black Wolf med Hanne Boel.

      2. Hej
        Har arvet to vinyl lp plader fra min far fra Canada.
        En med Frank Sinatra greatest hits vol2
        Og en volume 1 the symphony great moments of music
        Hvad kan de være vær.

  8. Hej. Jeg er ved at rydde op i familiens gamle plader. Her er særligt single-plader fra 60′ og 70′ erne. Elvis, Beatles, Rolling Stones, og nogle få gamle danske.
    Jeg har med interesse læst om værdi-ansættelse af LPer, men hvad med singler ?

    1. Hej du

      Det er samme fremgangsmåde.

      ind på discogs, bruge søgefunktionen, find release. Sorter på land og så vælge Danmark. Nogen gange solgte man norske tryk i Danmark, så det kan også være norkse tryk.

      Husk at standen er afgørende for prisen.

  9. Jeg er igang med at hjælpe min far med at få solgt hans Vinyl samling, da der er over 10,000 styk, så vil det tage noget tid at kigge hele listen igennem, har du nogle gode råd?

    1. Som vi skriver i vores Vinyl FAQ

      Du kan gøre tre ting. 1. Graduere og prissætte selv og tjene mest over lang tid.
      2. Graduere og lave en auktion i en Facebookgruppe eller fast pris på DBA. Dette tager kort tid og giver rimelig afkast, hvis prisen er sat rigtigt fra start.
      3. Aflevere dine plader i den lokale pladebutik, det går stærkt, du er af med pladerne, men har fået den dårligste pris af de tre optioner.

  10. Hej record-friends

    Jeg går lige til vaflerne:
    Metallica black album og …and Justice for All vinyler er sat til mange tusinde kr. på ebay, amazon etc. Er der virkelig købere til de penge?
    Jeg har arvet de 2 stk 4xlp 45 rpm for et par år siden og skal nok ikke sælges foreløbig hvis nogensinde… Det er i Org. udgaver. and Justice for all f.eks. findes slet ikke til salg i den 1988 version jeg har = sjælden? Det samme gælder egentlig også black album der er hvid, hvor jeg har alm. sort vinyler.
    De er mint eller hvad man kalder dem.
    Alle 8 stk. er 45 rpm og tungeste vinyl jeg har haft i hænderne, 220g vinyl?
    Nogen idéer til pris..eller auktion på nettet fx?

    Vh. Mathis

  11. Hej Plademesse.
    Vi har spillet Diskotek så vi har mange
    LP plader, Single-plader og Maxi-Lp-plader
    Men da vi har brugt dem
    til at tage ud og spille med.

    Er der blevet skrevet på en
    lille hvid klistermærke på pladen,
    så vi hurdig kunne finde den plade
    der skulle spilles
    fesk står der på Eurythics :
    Pop m Disko-Pop
    Thorn in my side. Hit nr 2 fra sep. 1986
    BPM =122
    Tid 4:45

    Da min min elske mand er død,
    så bliver jeg nød til at sælge mange af vores plader,
    da jeg skal flytte og ikke har plads.
    Hvad tror du de er værd ?
    Jeg havde tænk at sælge alle Maxi plader sammen
    Alle singler plader samling sammen
    eller som stk, pris
    og alle LP plade samling sammen
    eller som stk. pris
    Hvor tro du det er bedst at sælge dem.
    og til hvad ca. priser.
    Tusind tak for guiden.
    Hilsen Fra Jytte.

    1. Hej Jytte

      Først vil vi gerne have lov til at kondolere.

      Som du kan læse i vores artikel “FAQ om vinyl” Så er der tre måder at sælge på. Selv, via opkøber eller via en butik der køber op.

      I dit tilfælde, ville jeg gå ind i gruppen “Maxi Madness” på Facebook og forsøge at sælge pladerne der. Tag fotos, hvor de ligger 9 ad gangen og læg dem op som samlet lot.

      Værdien er svær at anslå – en Depeche mode maxi kan koste 750 kroner hvis den er hvid for eksempel og 100 hvis den er sort. En auktion giver dig nok en ok pris i dette tilfælde.

      Dine LPer ville jeg sælge i en anden Facebookgruppe efter samme princip.

      Vi håber du kan bruge det råd til noget.

  12. Hej Plademesse.
    Tak.
    Tak for din svar.
    Ja´ dine gode Råd,
    Dem kan du tro at jeg godt kunne bruge.
    Så nu er jeg kommet vider med hvordan jeg kan sælge vores Vinyl plader.
    Jeg glæder mig over at du bruger din Tid til at glæde ander med din store hjælp her på din siden.

    Jeg har nu meldt mig ind
    i Maxi Masness på Facebook Gruppen.
    Og håber at få solgt vores Maxi “12” der.

    Og jeg kan se der er også nogen,
    der sælger sælger Singler “45. RPM” der.
    Så dem håber jeg
    også at komme af med nogen der.

    Og vores LP. plader er der flere steder i Facebook grupper hvor jeg kan sælge dem.
    Ha´ en god dag
    Hilsen Fra Jytte.

  13. Hej Plademesse.
    Glemte lige at skrive.
    Ved du hvor der er Plademesser i Jylland 2020
    Jeg bor i Vestjylland.
    Mon der er nogen der holder Plademesse herover.
    Jeg kan kun finde Plademesser i Jylland,
    i Østjylland.
    Da jeg tænker at det
    ville være en nemer måde at få solgt de vinyl plader
    der ikke er så meget værd,
    selvfølgelig til en billiger pris der.
    Hilsen Fra Jytte.

  14. Tak for meget informativ info, når man som jeg sidder og skal sortere 3 flyttekasser vinyler – mest rock og dansk.

    1. Behov for hjælp! f.eks sidder jeg aktuelt med 2 Dire Straits, Making Movies LP`er og kan ikke finde de nævnte udgivelse bogstaver oa, den ene udgivet på Philips og den anden ser mere original i logoet på vinylen ncb, 1980, vertigo og så står der et nummer 6359 034 1
      Hvad er forskellen?

      1. Hej Rikke

        NCB er Nordisk Copyright Bureau så det er en skandinavisk udgave.

        Den anden lyder hollandsk.

        Hvis du bor i Kbh området kan vi godt komme forbi og hjælpe med at prissætte. Skriv en email på plademesser @ Gmail. com

  15. Jeg har 11-12 meter LPer i forskellige genrer – og det samme i CDer, så det vil tage for evigt at slå hver enkelt op. Har I kolleger i Aalborgområdet, som I vil anbefale som hæderlige vurderingsmænd m/k ? Jeg har samlet siden 60erne og ikke købt nyt de sidste 15 år, så der skulle være tale om oprindelige tryk hele vejen.
    v.h.
    Birthe

  16. Må jeg foreslå jer at føre ovenstående oplysninger ajour ? IP-adressen på serveren for collectorsfrenzy.com blev ikke fundet – og popsike.com har praktisk talt ingen danske plader – hvor finder man så dem ? Men tak for henvisningen til den lokale.

  17. Hej,

    Min far har efterladt mig mellem 3000-4000 LP’er og et tilsvarende antal CD og DVD’er med klassisk musik (opera og symfonier).

    Samlingen er i god stand, høj kvalitet, og den indeholder en del EMI LP’er, NAXOS indspilninger, men også flotte box sets. Den befinder sig i Aalborg.

    Er det noget I er interesseret i at vurdere/give et bud på, eller kan I henvise mig til andre der kan hjælpe?
    Jeg har mulighed for at sende fotos af pladeryggene.

    Vh. Anders

  18. Hej
    Stor ros for guiden her om prissætning.
    Jeg har en plade med Santana fra Vesttyskland 1977, der hedder On stage. Når jeg søger på dicog kommer der ikke en frem, der matcher mit nr. som er 2929042. Hvad kan det skyldes, og hvad kan den ca. være værd?

  19. Hej igen

    Har prøvet at finde data på Bostons plade “Boston” fra 1976. Går jeg kun frem efter nr. ender jeg med en, der skulle være trykt i Irland/Nordirland (husker ikke lige, hvad for en), og som ikke ses solgt.
    Går jeg imidlertid ud fra, at Biem/Stemra betyder, at den er trykt i Holland, så kommer der en anden frem.
    På pladens center står EGC 32038, og Epic. Rundt om står koden: 01-81611-1A-1 og på coveret står at dette er printed i Holland i 1976. På det indvendige cover, som pladen ligger i, står at det er made in GB – og der er trykt et patent nr. Er det trykket på selve pladen, der er afgørende for bestemmelsen? og hvad viser stemplet i dette tilfælde om værdien?

  20. Billie Holiday The blues are my life.” vinyl. Har nogen en idé om, hvor mange penge den er værd ?

  21. Findes gruppen Maxi Madness stadig på Facebook? Jeg kan ikke finde den, så hvis den findes, vil jeg være glad for et direkte link.

    Er gruppen egnet til salg af sjældne maxier, eller er det bedre at prøve at sælge dem på en international side? Jeg har fx et par Prince-maxier, der gerne skulle ligge på den rigtige side af 1.000 kroner stykket.

    1. Hej Kim

      Den findes. Dog er salg flyttet til Maxi Madness Megastore gruppen.

      Der er flere kunder på Discogs, men du kommer også til at betale 20% i gebyrer, hvis du veksler om til danske kroner via PayPal

  22. Er det muligt at få et link til siden? Gruppen kommer ikke frem, når jeg søger på Facebook.

  23. Tak, men jeg har nok ikke fået udtrykt mig præcis. Det var et link til Maxi Madness Megastore-gruppen, jeg efterlyste. Jeg er ikke den store Facebook-bruger, så måske det er mig, der ikke kan finde ud af at søge, men jeg kan ikke finde maxi-gruppen via Facebooks søgefunktion.

  24. Er igang med at finde priser på mine LP’er på Discogs.
    Har fået et problem med to LP’er jeg ikke kan finde.
    Den ene, Wings, Band on the run med CAT#NO: PAS
    10007, og BAR CODE: YEX 929-2 OHL. Den anden,
    Cat Stevens, Foreigner, med CAT#NO: SP-4391 og BAR
    CODE: SP 4682 RE-1 S-3 Sterling LH 2 C1. Måske er der
    noget jeg overser. Kan I evt. hjælpe.

  25. Hej,
    Jeg har en lille kasse med gamle plader, midt imellem LP og single. De har højst tænkeligt ikke nogen musikalsk værdi, men måske for en samler? Jeg har også lidt blandet LP og singler, sikkert heller ikke det mest værdifulde. Jeg er ikke interesseret i at sælge, men vil gerne give dem væk, i stedet for at smide det ud. Tror du, at der er en aftager, eller skal jeg bare drøne det ud…?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.